
Explanation:
To determine the effect on EPS, we need to compare the after-tax cost of debt with the earnings yield:
Earnings yield = EPS / Price per share = $3 / $40 = 7.5%
After-tax cost of debt = 7%
Since the earnings yield (7.5%) is greater than the after-tax cost of debt (7%), the share repurchase will be EPS accretive.
Calculation logic:
Key concept: When earnings yield > after-tax cost of debt, share repurchases are EPS accretive.
Ultimate access to all questions.
An analyst gathers the following information about a company that plans to issue new debt to repurchase shares:
$3$40As a result of the share repurchase, the company's EPS will:
A
decrease.
B
not change.
C
increase.
No comments yet.