
Explanation:
Step 1: Calculate current EPS
Current EPS = Earnings / Shares outstanding = $45,000,000 / 4,500,000 = $10.00
Step 2: Calculate interest expense on new debt
Interest expense = $25,000,000 × 7% = $1,750,000
Step 3: Calculate new earnings after interest expense
New earnings = $45,000,000 - $1,750,000 = $43,250,000
Step 4: Calculate new shares outstanding after repurchase New shares = 4,500,000 - 250,000 = 4,250,000
Step 5: Calculate new EPS
New EPS = $43,250,000 / 4,250,000 = $10.176 ≈ $10.2
Verification:
$10 / $100 = 10%$10.00 to $10.18)Therefore, the EPS after the share repurchase will be closest to $10.2.
Ultimate access to all questions.
An analyst gathers the following information about a company:
$100$45 millionIf the company plans to raise $25 million in debt to repurchase 250,000 shares, its EPS after the share repurchase will be closest to:
A
$9.6
B
$10.2
C
$10.6
No comments yet.